Юридична позиція
Законодавство України та відповідна практика Верховного Суду визначають санкції як “винятковий, тимчасовий, крайній і необхідний (невипадковий) захід”, який держава повинна застосовувати “співмірно з тими загрозами національним інтересам, національній безпеці чи для протидії терористичній діяльності, яким держава намагається запобігти з їхньою поміччю” ( постанова Великої Палати Верховного Суду від 07 липня 2022 у справі № 9901/348/21).
Згідно зі статтею 3 Закону України “Про санкції” (“Закон про санкції”) “застосування санкцій ґрунтується на принципах законності, прозорості, об’єктивності, відповідності меті та ефективності”, а також за наявності виключних підстав передбачених статтею 3 Закону про санкції. У своєму рішенні від 18 червня 2020 року у справі № 9901/259/19 Верховний Суд кристалізував, що підстави застосування санкцій “мають бути дійсні, наявні в об’єктивній дійсності факти, підтверджені доказами, які достовірно свідчать про вчинення таких дій”, які зазначені в статті 3 Закону про санкції, а саме: “дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб’єктів, які створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності та/або порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання майнових втрат, створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод”;
Позиція СБУ, що було оприлюднено у листі № 5/7-9959 від 21 квітня 2023 року для РБК-Україна (“Лист СБУ”) не містить жодних достатніх підстав для застосування санкцій щодо компаній групи Parimatch відповідно до жорстких вимог Закону про санкції. Позиція СБУ викладена в Листі СБУ є непослідовною, хаотичною, нелогічною та такою, що не має причинно-наслідкового зв’язку між гучними звинуваченнями на початку та у кінці листа і хаотичною викладеною в тілі листа інформацією.
Офіційна заява ТОВ “Паріматч” щодо листа від СБУ, опублікованого РБК-Україна
ТОВ “Паріматч”, дотримуючись Конституції, законів України та указу Президента України №145/2023 “Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 10 березня 2023 року “Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” зупинила операційну діяльність у березні 2023.
Компанія звернулася за офіційними поясненнями до РНБО, а пізніше до СБУ – так як саме через подання служби було використано санкційний механізм. Проте на сьогодні відповіді на офіційний лист представника ТОВ “Паріматч” від СБУ не отримано. Ми публічно підтверджуємо готовність відповісти на запити СБУ і очікуємо на подальший двосторонній діалог.
ТОВ “Паріматч” рішуче заперечує всі обвинувачення, зокрема, що вона, або будь-яка компанія групи Parimatch має зв’язки з компаніями, які займаються бізнесом в росії. Компанія отримала детальний юридичний аналіз від міжнародних юридичних експертів, який переконливо доводить, що група компаній Parimatch припинила свої зв’язки з російськими суб’єктами після незаконного повномасштабного вторгнення росії в Україну і не має жодних наявних зв’язків з будь-якими російськими компаніями.
Стаття, яка була опублікована на веб-ресурсі РБК-Україна 25 квітня 2023 року, містить помилкову інформацію, і компанія вже публічно виступила з офіційною позицією і надасть повне спростування відповідно до встановлених процедур.
Категорично не справедливим є твердження, що у структурі власності групи компаній Parimatch є громадяни або резиденти російської федерації. Компанії групи Parimatch протягом усього часу мали ліцензії на здійснення операційної діяльності в Україні у сфері грального бізнесу. І діяльність української компанії була регульована КРАІЛ – органом, відповідальним за перевірку організаторів грального бізнесу на наявність серед власників або акціонерів громадян або резидентів держави-агресора. Це саме по собі підтверджує відсутність громадян або резидентів російської федерації у структурі власності групи компаній Parimatch.
Публікація також некоректно описує кіпрські сервісні компанії-підрядників, які забезпечували загальну секретарську та директорську підтримку групі компаній Parimatch. Як посередницькі компанії, вони надають професійні послуги широкому колу клієнтів, серед яких, звичайно, можуть бути громадяни та юридичні особи будь-якої країни. Верховний Суд у своїй практиці (зокрема, рішенням від 17.06.2020 у справі № 9901/259/19) прямо визнав, що такий зв’язок не може слугувати підставою для застосування санкцій.
Parimatch став предметом неправомірного внесення до санкційних списків, і до цього часу, незважаючи на численні запити, не отримав подробиць, на яких ґрунтуються звинувачення.